Jak wybrać rakietę?

Zaczynając przygodę z Badmintonem powinniśmy wybierać rakiety uniwersalne o średniej elastyczności. Po kilkudziesięciu godzinach gry będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie jaki styl gry preferujemy - defensywny, ofensywny czy all round.

Zobacz rakiety z podziałem na styl gry:

ofensywny - kliknij tutaj

defensywny - kliknij tutaj

all round - kliknij tutaj

 

Zobacz rakiety dla początkującychkliknij tutaj

Zobacz rakiety dla średnio zaawansowanych kliknij tutaj

Zobacz rakiety dla zaawansowanych kliknij tutaj

 

Styl defensywny charakteryzuje zawodnika, który podczas gry częściej wybiera zagrania clear (uderzenie mające na celu odsunięcie przeciwnika od centralnego punktu boiska i wypracowanie "wolnej przestrzeni" dla umieszczenia lotki kończącej wymianę drop-em lub smeczem) i drop (skrót-uderzenie o paraboli szybko opadającej tuż za siatką, wykonane tak, aby lotka spadała tuż nad taśmą siatki i jak najbliżej niej). Odpowiednia rakieta do takiego stylu posiada balans bliżej rączki i większą sprężystość shaftu, aby ułatwić manewrowanie szczególnie podczas obrony.

Styl ofensywny charakteryzuje zawodnika, który podczas gry częściej wybiera zagrania oparte na mocnym smeczu (gwałtowne uderzenie lotki z największą szybkością w kierunku wolnego obszaru boiska, mające na celu zakończenie wymiany) i agresywnych uderzeniach płaskich. Rakiety ofensywne posiadają balans na głowicę, co w połączeniu ze sztywnym shaftem wzmacnia siłę smeczu i uderzeń płaskich.  

 

Są 4 ważne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując rakietę do Badmintona

Waga

Rakiety lekkie - oznaczone 5U (75-79 gram) i 4U (80-84 gram) - łatwiej się manewruje, ale siła uderzenia jest słabsza.

Rakiety uniwersalne - oznaczone 3U (85-89 gram)

Rakiety cięższe - oznaczone 2U (90-94 gram) i 1U (95-99 gram) - dają większą siłę i szybkość uderzenia, ale ręka szybciej się męczy.

Balans

To punkt równowagi rakiety mierzony od dołu rączki w stronę głowicy, w którym jest ustawiony środek ciężkości.
Im bliżej głowicy (balans na głowicę) ustawiony jest punkt równowagi tym siła uderzenia jest większa. Rakiety z balansem na głowicę polecane są dla zawodników preferujących ofensywny styl gry.
Im bliżej rączki (balans na rączkę) ustawiony jest punkt równowagi tym łatwiej osiągnąć dokładną grę kombinacyjną, ułatwia to również kontrolę nad uderzeniem.
Rakiety mające punkt równowagi w połowie długości są najbardziej uniwersalne.

Balans na głowicę: powyżej 300 mm

Balans równomierny: od 280 do 300 mm

Balans na rączkę: poniżej 280 mm

Flex (elastyczność/sztywność)

Rakiety elastyczne pozwalają na większą siłę uderzenia, ale słabszą kontrolę. Wybierane są przez Graczy początkujących, rekreacyjnych, preferujących grę obronną.

Rakiety sztywne pozwalają na precyzyjną i dokładną grę, ale siła włożona w uderzenie musi być większa. Większą sztywność rakiety preferują Gracze bardziej zaawansowani z ofensywnym stylem gry.

Grip (uchwyt, rączka)

Uchwyt jest oznaczony wymiarami od G1 do G5. Oznacza to rozmiar uchwytu, czyli wymiar obwodu rękojeści bez owijki.

G1 (4,25 cala)

G2 (4 cale)

G3 (3,75 cala) - najbardziej popularny

G4 (3,5 cala)

G5 (3,25 cala)

Lepiej jest kupić rakietę z cieńszym uchwytem i dopasować uchwyt w razie potrzeby owijką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl